О согласии и любви между супругами

Пресвятой Богородице

 

Тропарь, глас 4-1

 

Рождество Твое, Богородице Дево, радость возвес­ти всей вселенней: из Тебе бо возсия Солнце правды, Христос Бог наш, и разрушив клятву, даде благослове­ние, и упразднив смерть, дарова нам живот вечный.

Коадак, глас 4-1

 

Иоаким и Анна поношения безчадства, и Адам и Ева от тли смертныя свободистася, Пречистая, во свя- тем Рождестве Твоем. То празднуют и людие Твоя, вины прегрешений избавльшеся, внегда звати Ти: неплоды ро­ждает Богородицу и Питательницу жизни нашея.

Ангєлу-хрднителю

Тропарь, глас 6-й

 

Ангеле Божий, хранителю мой святый, живот мой соблюди во страсе Христа Бога, ум мой утверди во истиннем пути, и к любви горней уязви душу мою, да тобою направляемь, получу от Христа Бога велию ми­лость.

Кондак, глас 4-й

 

Явися мне милосерд, святый Ангеле Господень, хра­нителю мой, и не отлучайся от мене сквернаго, но про­свети мя светом неприкосновенным и сотвори мя достой­на Царствия Небеснаго.

Молитва

 

Ангеле Христов святый, к тебе припадая молюся, хранителю мои святый, приданный на соблюдение души и телу моему мне грешному от святаго крещения. Аз же своею леностию и своим злым обычаем прогневах твою пречистую светлость и отгнах тя от себе всеми студными делы: лжами, клеветами, завистию, осуждением, презор- ством, непокорством, братоненавидением и злопомнени- ем, сребролюбием, прелюбодеянием, я рос ти ю, скупое- тию, объядением без сытости и опивством, многоглаго­ланием, злыми помыслы и лукавыми, гордым обычаем и блудным возбешением имый самохотение на всякое плот­ское вожделение. О злое мое произволение, егоже и ско­ти безсловесним не творят! Да како возможеши воззре- ти на мя, или приступити ко мне, аки ко псу смердяще­му; которыма очима, Ангеле Христов, воззриши на мя, оплетшася зле во гнусных делех; да како уже возмогу отпущения просити горьким и злым моим лукавим дея­нием, в няже впадаю по вся дни и нощи и на всяк час; но молюся ти припадая, хранителю мой святый, умилосердися на мя грешнаго и недостойнаго раба твоего (имя),буди ми помощник и заступник на злаго моего сопротивника святыми твоими молитвами и Царствия Божия причастника мя сотвори со всеми святыми, всегда, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Архангелу Варлхиилу,
Невесным чинам Бесплотным

 

Тропарь, глас 4-й

 

Небесных воинств Архистратиаи, молим вас присно мы недостойини, да вашими молитвами оградите нас кро­вом крил невещественный вашея славы, сохраняюще ны, прнпадающия прилежно и вопиющия: от бед набавите ны, яко чиноначальницы вышних сил.

Кондак, глас 2-й

 

Архистратиаи Божии, служителие Божественный сла­вы, Ангелов начальницы и человеков наставницы, полез­ное нам просите и велию милость, яко Безплотных Ар­хистратиги.

Апостолу Иоанну Богослову

Молитва

 

О великий и всехвальный апостоле и евангелисте Иоанне Богослове, наперсниче Христов, теплый наш заступниче и скорый в скорбех помощниче! Умоли Госпо­да Бога даровати вам оставление всех прегрешений на­ших, елико согрешихом от юности иашея, во всем житии нашем, делом, словом, помышлением и всеми нашим» чувствы. Во исходе же душ наших помози нам, грешным, набавитися от воздушных мытарств и вечнаго мучения, да твоим милостивным предстательством прославляем Отца ж Сына и Саятаго Духа, ныне и присно и вовеки веков. Аминь

Апостолу Симону Зилоту

 

Тропарь, глас 3-й

 

Апостоле святый Симоне, моли милостиваго Бога, да прегрешений оставление подаст душам нашим.

Кондак, глас 2-й

Известно премудрости учения в душах благочест­вующих положшаго, во хвалении ублажим я ко Бого- глаголиваго вси Симона: Престолу бо Славы ныне пред­стоит и со Безплотным и веселится, моляся непрестан­но о всех нас.

                                                                     Молитва

Святый славный и всехвальный апостоле Христов Симоие, сподобивыйся прияти в дом твой в Кане Галилейской Господа нашего Иисуса Христа и Его Пречис­тую Матерь, Владычицу нашу Богородицу, и очевидцем быти преславнаго чудесе Христова, на браце твоем явленнаго, претворения воды в вино! Молим тя с верою и любовию: умоли Христа Господа претворить души наша из грехолюбивых в боголюбивыя, сохрани и соблюди нас молитвами твоими от искушений диавольских и па­дений греховных и испроси нам свыше помощь во время уныния и безпомощия нашего, да не преткнемся о ка­мень соблазна, но неуклонно шествуем спасительным путем заповедей Христовых, дондеже достигнем обите­лей райских, идеже ты ныне водворяешися и веселити­ся. Ей, апостоле Спасов! Не посрами нас, крепце на тя уповающих, но буди нам помощник и покровитель во всем житии нашем и помози нам благочестно и богоу­годно житие сие временное скончати, благую и мирную христианскую кончину получитн и добраго ответа спо­добитися на Страшнем Суде Христове, да избежавше мытарств воздушных и власти лютаго миродержца, унас­ледуем Царство Небесное и прославим великолепье Имя Отца и Сына и Святаго Духа во веки веков. Аминь.

 Мученикам Адриану н Наталии

 

Тропарь, глас 3-й

Богатство неиждивущее вменил еси веру спасенную, пре- блаженне, оставль отеческое нечестие и Владыки стопами шествуя, Божественными дарований обогатился еси, Адри­ане славне, Христа Бога моли спастися душам нашим.

Кондак, глас 4-й

Жены Богомудрыя Божественная словеса в сердце положив, Адриане, мучениче Христов, к мучением усер­дно устремился еси, с супругою венец прием.

Молитва

О священная двоице, святии мученицы Христови, Адриане и гіаталие, блаженнии супруаи и доблии стра­дальцы! Услышите ны, молящиеся вам со слезами, и ниспослите на ны вся благопотребная душам и телесем нашим, и молите Христа Бога, да помилует нас и сотво­рит с нами по милости Своей, да не погибнем во гресех наших! Ей, святии мученицы, приимите глас моления нашего и избавите ны молитвами вашими от глада, губи- тельства, труса, потопа, огня, града, меча, нашествия иноплеменников и междоусобныя брани, от напрасныя смерти и от всех бед, печалей и болезней да присно ва­шими молитвами и предстательством укрепляемии, про­славим Господа Иисуса Христа, Ему же подобает вся­кая слава, честь и поклонение, со Безначальный Его От­цем и Пресвятым Духом, во веки веков. Аминь.

Бессеребреникам Косме и Дамиану

Молитва

      К вам,святии безсребренницы и чудотворцы Космо и Дамиане, яко скорым помощником и теплым молитвенником о спасении нашем мы, недостающи, преклонше ко­лена, прибегаем и припадающе усердно вопием: не пре­зрите моления нас грешных, немощных, во многая безза­кония впадших, и по вся дни и часы согрешающия. Умо­лите Господа, да пробавит нам, недостойным рабом Сво­им, великия и богатыя Своя милости: избавите нас от всякия скорби и болезни, вы бо прияли есте от Бога и Спаса нашего Иисуса Христа неоскудную благодать ис­целений, ради твердыя веры, безмезднаго врачевания и мученическия кончины вашея... Ей, угодницы Божии, не престайте молящеся за ны, с верою к вам притекающия: аще бо по множеству грехов наших и несмы достойни милосердия вашего, обаче вы, вернии подражателие че­ловеколюбия Божия суще, сотворите, да принесем пло­ды достойны покаяния и в вечный покой достигнем,, хва- ляще и благословяще дивнаго во святых Своих Господа Бога и Спаса нашего Иисуса Христа и Пречистую Ма­терь Его, и ваше теплое заступление, всегда, ныне и при­сно и во веки веков. Аминь.

 

 

 

Joomla Template: from JoomlaShack